Účasť učiteľov našej školy
na mobilitách
V priebehu tohto školského roku realizujeme náš projekt ErasmusPlus KA1 „Učme zaujímavejšie, vyskúšajme nové metódy a spolupracujme s priateľmi v Európe!“ (koordinátor M. Čambalová), na ktorý naša škola získala grant. Urobili sme množstvo práce.
Ako to všetko začalo?
Naše dve pani učiteľky J. Magulová a M. Čambalová sa počas letných prázdnin zúčastnili na učiteľských kurzoch vo Veľkej Británii v mestách Portsmouth a Cheltenham. V dňoch 8.8.- 19.8. prebiehal kurz pre učiteľov prvého stupňa základných škôl v meste Portsmouth. Zúčastnila sa na ňom pani učiteľka J. Magulová. V dňoch 8.8. – 20.8.2016 sa v Cheltenham, Veľká Británia, konal kurz pre učiteľov C.L.I.L. – content and language integrated learning, methodology and language for teachers who teach Science or Maths or technical subjects „bilingually“ in English at secondary level. Na tomto kurze sa zúčastnila pani učiteľka M. Čambalová: Cheltenham je kúpeľné mesto, jedno z najkrajších vo Veľkej Británii, známe svojou architektúrou z obdobia regentstva a množstvom krásnych parkov. Nachádza sa v grófstve Gloucestershire, na okraji pohoria Cotswolds. Má bohatú a slávnu tradíciu, ktorá sa odvíja od návštevy Georga III. v r. 1788 a ďalších členov kráľovskej rodiny.
Zaujímavé je, že v rokoch 1951-1990 bol Cheltenham sídlom komunikačného oddelenia britskej tajnej služby, kde pracovalo veľa obyvateľov mesta, ktorí dodnes majú mnoho poznatkov o živote v Strednej Európe v časoch studenej vojny a ovládajú základy poľštiny, češtiny. Náš domáci pán hovoril lámanou češtinou.
V tomto krásnom meste som bývala spolu so španielskou kolegyňou Laurou v tomto starobylom typicky anglickom dome:
Vnútri prekvapujúco priestranný, plný izieb, každá na inej úrovni, bez rovných stien a pravých uhlov, príjemne preplnený vecami a veľmi útulný. Naši hostitelia spolu s kolegyňou Laurou a ďalším študentom v rodine zo Saudskej Arábie Abdullahom:
Naša domáca pani Sue, skvelá kuchárka, povolaním učiteľka, veľmi aktívna členka svojej farnosti v anglikánskej cirkvi, mi bola príkladom obetavej kresťanskej lásky a služby pre svoju komunitu. Obdivovala som jej entuziazmus, s ktorým organizovala rôzne akcie pre členov farnosti. Mali sme sa o čom rozprávať.
Na kurze sa zišlo 27 učiteľov humanitných, prírodovedných predmetov a matematiky z celej Európy. Niektoré prednášky sme mali spoločné – semináre viedli lektorské hviezdy ako Graham Workman, Diana Hicks – inokedy sme pracovali rozdelení na skupiny:
V našej prírodovednej skupine sme mali možnosť vyskúšať si magnetické učebné pomôcky:
Súčasťou metodických seminárov boli aj poznávacie vychádzky so sprievodcom v Cheltenhame a exkurzie v Gloucesteri, Oxforde a Cardiffe. Veľmi silné dojmy v nás zanechala exkurzia vo waleskej uhoľnej bani Bad Pitt. Hoci baníci, ktorí nás sprevádzali, mali silný waleský prízvuk a nie všetko sme rozumeli, opisovali veľmi ťažké pracovné podmienky, vykorisťovanie zo strany anglických majiteľov baní a úplný nedostatok ochranných pracovných pomôcok pre baníkov. Baníci ešte na začiatku 20. storočia si nosili do podzemia klietky s kanárikmi! V bani pracovali nielen poníky, mali stajne priamo v podzemí, ale aj 6-ročné deti!
Obdivovali sme vznešenú prekrásnu nesmierne rozľahlú katedrálu v Gloucesteri a slávne Colleges v Oxforde:
Účasť na tomto kurze pre učiteľov mi dala nielen bohaté cestovateľské zážitky z britských miest a anglického spôsobu života, ale aj množstvo nových metodických poznatkov a kontakty s európskymi kolegami – učiteľmi.
„Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu“
sv. Augustín