• Princípy výchovy

• Naša škola nesie vo svojom názve meno svojej patrónky sv. Uršule, ktorú sv. Angela Merici dala svojim dcéram ako vzor radostnej odvahy a lásky.  V jubilejnom 450. roku smrti sv. Angely Merici, zakladateľky rehole, sestry uršulínky obnovili svoju aj svoju výchovno-vzdelávaciu činnosť 15. 8. 1990 otvorením ZŠ sv. Uršule na Nedbalovej ulici v Bratislave.

Práve preto sa chceme riadiť pedagogickými princípmi sv. Angely, ktoré možno zhrnúť do  jej špecifickej výzvy: „Žite nový život!“ Táto výzva obsahuje posolstvo, ktoré je súhrnom meričiánskej pedagogiky a môžeme ho postaviť na štyroch pilieroch, charakterizujúcich predovšetkým radosť a sloboda:

• Dôverný vzťah s Bohom, ktorý je Láska
          • Vzťah s druhými – spoločenstvo
          • Spoločný ideál – sila jednoty
          • Jasné pravidlá a disciplína uplatňované aplikovaním 4 kardinálnych cností – rozvážnosť, odvaha, miernosť a spravodlivosť

Inými slovami môžeme posolstvo vyjadriť aj nasledovne:

,,Kreatívnym a radostným spôsobom podporovať rozvoj jedinečnej osobnosti uplatňujúcej evanjeliové hodnoty v spoločenskom aj osobnom živote.“

Preto každý pedagóg našej školy sa bude usilovať

-pomáhať žiakom objavovať zmysel a hodnotu života,

-vychovávať v duchu meričiánskej pedagogiky povzbudzovania,

-vytvárať prostredie pre novú evanjelizáciu

-byť svedkom radostnej zvesti

Uplatňovaním meričiánskej pedagogiky napĺňame poslanie Cirkvi v katolíckej škole v zmysle   Deklarácie II. Vatikánskeho koncilu GRAVISSIMUM EDUCATIONIS – O kresťanskej výchove. Katolícka škola nielenže sleduje podobne ako ostatné školy závažné spoločenské poslanie – vychováva žiakov k účinnej spolupráci na  zveľaďovaní ľudskej spoločnosti, ale pripravuje ich pre službu šírenia kráľovstva Božieho a tak napĺňa aj poslanie Cirkvi. Sleduje tie isté kultúrne a výchovné ciele ako školy štátne či súkromné, avšak je pre ňu charakteristické, že sa snaží vytvárať pre žiakov ovzdušie, ktoré je preniknuté duchom slobody a lásky podľa evanjelia.

Ciele v rámci deklarácie:

• Vychovávať v duchu evanjelia a magistéria Cirkvi
          • Poznávať pravdy viery a uvádzať ich do vlastného života a medziľudských vzťahov.
          • Rozvíjať rozumovú, mravnú, vôľovú, postojovú a citovú zložku osobnosti v súlade s evanjeliom.
          • Viesť k hrdosti na vieru.
          • Učiť ho obhájiť si ju pred sebou i pred svetom.
          • Učiť ho hrdosti na Cirkev a jej viditeľnú hlavu.
          • Pomáhať mu pri socializovaní (vrásť do spoločnosti) a personalizovaní (stať sa osobnosťou).
          • Sprostredkovať mu múdrosť duchovnú i svetskú.