• Párty všetkých svätých
     • Párty všetkých svätých

     • V piatok, 3.11.2017, sa v poobedných hodinách stretli v našej telocvični rôzni svätí. Boli k nám pozvaní až z neba. Neveríte?

      Je pravda, že svätých bola plná telocvičňa. Neboli to „ozajstní“ svätí, aspoň zatiaľ. Boli to deti z ŠKD, ktorí sa za týchto svätých prezliekli. Spolu sa tu hrali, zabávali, tancovali a súťažili. Vyskúšali si ako to je nosiť maličkosti na vareške, udržiavať rovnováhu a zametať vzduch.

      Deti sa počas týchto chvíľ dozvedeli, že tiež sa môžu stať svätými a samozrejme sa nimi aj všetky stať chcú. Tak im držme palce a pridajme sa k nim!

      Všetko si môžete pozrieť TU.

    • Sviatok všetkých svätých
     • Sviatok všetkých svätých

     • Milí žiaci!

      Pozývame všetky deti 1.stupňa na oslavu sviatku všetkých svätých.

      Oslava sa uskutoční 3.novembra 2017 o 14:00 h.

      telocvični ZŠ s MŠ sv. Uršule.

      Už teraz môžete premýšľať za ktorého svätého sa preoblečiete.

      Zároveň si nezabudnite o ňom aj niečo zistiť.

      Na všetkých Vás sa už veľmi tešíme!

     • Exkurzia v hvezdárni v Hlohovci

     • V piatok, 20. októbra 2017, triedy 3. A, 4. A, 4.B navštívili Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci. Keď sme docestovali do Hlohovca, každý z nás pozoroval obrovským ďalekohľadom Slnko. Potom sme sledovali astronomickú rozprávočku „Kamilka na potulkách vesmírom“, ktorá nás zaujímavým spôsobom vtiahla do vesmírnych tajomstiev planét, hviezd, súhvezdí. Upútal nás aj 3D dokument, ktorý nám prezradil veľa užitočných informácii o jednotlivých planétach a Slnku. V závere sme nad nami, na hviezdnej oblohe, pozorovali Severku a hviezdne zoskupenia v tvare obrazcov Malý voz, Veľký voz, Medvedica, Pastier, Labuť, Orion, Pegas, Herkules a iné. Prežili sme slnečné dopoludnie, ktoré v nás zanechalo pekné spomienky na októbrovú exkurziu.

      FOTOALBUM

    • Milión detí sa modlí ruženec
     • Milión detí sa modlí ruženec

     • Aj naša škola sa pripojila 18.októbra 2017 k 70 krajinám, kde sa deti zjednotili v spoločnej modlitbe posvätného ruženca za pokoj a jednotu vo svete, v ktorom je viac ako 40 krajín sužovaných prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom. Táto globálna iniciatíva vznikla vo Venezuele a je už tradične organizovaná pápežskou nadáciou ACN - Aid to the Church in Need (u nás známou aj ako Kirche in Not). Jej cieľom je povzbudiť deti k tomu, aby svojimi vlastnými prostriedkami - predovšetkým modlitbou - bojovali za pokoj ľudského srdca a mier vo svojich mestách a krajinách.

      Deti z našej materskej školy a žiaci 2. a 3. ročníka sa spolu pomodlili ruženec v uršulínskom kostole Loretánskej P. Márie. Záznam z tejto modlitby si môžete prezrieť v archíve TV LUX: http://www.tvlux.sk/archiv/play/12859.

      FOTOALBUM

    • Oslava sviatku sv. Uršule
     • Oslava sviatku sv. Uršule

     • Dňa 23.10.2017. v pondelok, sme oslávili sviatok patrónky našej školy, sv. Uršule. Začali sme svätou omšou, na ktorej sme obnovili zasvätenie našej školy Panne Márii. Po svätej omši si starší žiaci, teda žiaci II.stupňa pripravili program pre žiakov I.stupňa. Piataci hrali divadlo prvákom v uršulínskom kostole. Po divadle nasledoval vedomostný kvíz. V ostatných triedach 2.-4.ročníka sa žiaci zapájali do súťaží ako je streľba na cieľ z pištole, skladanie odkazu sv. Angely alebo doozdobovanie koruny pre sv. Uršuľu.

      Ďakujeme žiakom z II.stupňa, ich triednym pani učiteľkám a tiež sestrám uršulínkam za radostné a veselé prežitie sviatku sv. Uršule.

      FOTOALBUM

    • Majstrovstvá v rapid šachu - obvodné kolo
     • Majstrovstvá v rapid šachu - obvodné kolo

     • Dňa 25.10.2017 sa uskutočnili Majstrovstvá obvodu Bratislava 1 v rapid šachu. CVČ na Štefánikovej ulici privítalo rekordný počet 36 šachistov zo staromestských základných škôl a osemročných gymnázií. Našu školu reprezentoval žiak 5.A triedy Peter Samuel Zverka.

      V turnaji si svojou hrou vybojoval pekné 2. miesto a postup do krajského kola, ktoré sa uskutoční 30.novembra 2017.

       Výsledková listina

      Majstrovstvá v rapid šachu - obvodné kolo - Obrázok 1

       

    • Jesenné prázdniny
     • Jesenné prázdniny

     • 30.októbra 2017 začínajú JESENNÉ PRÁZDNINY!

      Posledný deň vyučovania pred prázdninami je piatok 27.októbra 2017.

      Jesenné prázdniny trvajú od 30.10. do 31.10. 2017.

      Začiatok vyučovania po prázdninách je vo štvrtok 2.novembra 2017.

      Všetkým žiakom a ich rodinám prajeme požehnaný čas prázdnin!

    • Päť dní odvahy so sv. Uršuľou
     • Päť dní odvahy so sv. Uršuľou

     • V pondelok 23.10. budeme oslavovať sviatok našej patrónky sv. Uršule. Sv. Uršuľa je svätica, panna a mučenica, ktorá žila pravdepodobne v 4. storočí. Jej život je známy skôr z legiend. Podľa jednej z nich bola dcérou bližšie neznámeho anglického kráľa, ktorá bola zasnúbená s kresťanským šľachticom (jeho meno malo byť Aetherius). Princ sa mal stať pánom rozsiahleho územia, kde plánoval založiť novú vlasť. Uršuľa s nevestami vojakov ho mali nasledovať. Plavidlo so ženami sa dostalo do búrky, ktorá ho vohnala do ústia rieky Rýn až ku Kolínu. Ten bol obsadený v tom čase Hunmi, ktorí výpravu prepadli, dievčatá týrali a povraždili. Uršuľu pred smrťou zachránil iba záujem hunského kráľa, ktorý sa s krásnou ženou chcel oženiť. Uršuľa však odmietla, za čo bola usmrtená šípom. V tejto legende vystupuje počet panien, ktoré Uršuľu sprevádzali a zahynuli, od čísla jedenásť k neuveriteľným jedenásťtisíc.

      Výraznou vlastnosťou sv. Uršule bola ODVAHA. Preto sa tento týždeň vždy na začiatku prvej hodiny zamýšľame na tému odvaha. Odvahu potrebujeme nielen pri nezvyklých hrdinských činoch, ale aj v bežnom živote, keď sa musíme správne rozhodnúť, uveriť, dôverovať, povedať pravdu alebo milovať.

    • Filmové projekcie Človek v ohrození
     • Filmové projekcie Človek v ohrození

     • Vo štvrtok 12. októbra 2017 sa tretiaci a štvrtáci našej školy zúčastnili v Univerzitnej knižnici podujatia  Človek v ohrození. Žiaci pozorne sledovali dva filmy. V prvom filme Kimaru a kura cez príbeh desaťročného chlapca z Nairobi sa zamysleli nad neľahkým životom afrického rovesníka, ktorý nemôže chodiť do školy, pretože nemá na školné. Rozhodne sa zarobiť si na školu predajom vajec.

      V druhom českom filme Betka a múdre hlavičky dvanásťročná Betka prichádza do domu dôchodcov za osamelými ľuďmi, ktorých aktívne zapája do rôznych hier, aktivít, divadelného predstavenia. Betka s Eliškou každý utorok pravidelne pripravujú pre seniorov stretnutia Klubu múdrych hlavičiek. Žiaci po každom filme odpovedali na otázky. Uvedomili si, že každé dieťa má právo na dôstojné životné podmienky a dnešná doba vyžaduje medzigeneračnú spoluprácu.

    • Smelý zajko - divadelné predstavenie v angličtine
     • Smelý zajko - divadelné predstavenie v angličtine

     • Vedeli ste, že "Smelý zajko", hrdina J. C. Hronského, sa nazýva aj "Bold Rabbit"? A že radu jeho múdreho otca zajka "Nikdy nechoď ľudskými cestami" sa zajko naučil povedať aj po anglicky a sám pre seba si túto radu často opakoval "Never take the ways that people take"? 
      To, že zajko neposlúchol, odviezol sa na "aeroplane", spadol do hniezda čiernej vrany "crow", stratil všetky mamkine koláče "cakes", stretol veľkú medvedicu "mother bear", že mu krajčír "tailor" Nitka ušil krásny oblek, že zajko kúpil veľké kapustové pole "a big cabbage field" a ešte mnoho iných dobrodružstiev sme sa spolu so žiakmi 5.A triedy dozvedeli na divadelnom predstavení v Zrkadlovom háji. Už teraz sa tešíme sa na ďaľšie milé predstavenie.